bemutatkozás
Szabó Eszter: A kilenc évig működő Vitamini családi napközik – melyből időközben Vitamini magánóvoda lett – sikerein felbuzdulva találtuk ki, hogy felfelé bővítjük a fogadott gyerekeink életkorát, hiszen az első csemetéink időközben felcseperedtek. Hadd részesüljenek a kis létszámú kortárscsoport előnyeiből az iskolába készülő gyerkőcök is! Kipróbált, szakképzett kollégáim azonnal lelkesen az ötlet mellé álltak. Budaörs Város Önkormányzata örömmel és készségesen fogadta a kezdeményezést, és munkatársainak hála imponáló gyorsasággal szerződést kötöttünk a támogatott helyekről.
„Az iskolából – életkorilag – nem lehet elkésni, jobb későn menni, mint korábban, jobb érettebben, mint éretlenül.” (Vekerdy Tamás)
Miről is van szó?
Kis létszámú iskola-előkészítő csoportot indítunk minden szeptemberben a nagycsoportot sikeresen befejezett, a 6. életévüket betöltött gyerekek számára, avagy hadd vértezzük fel gyermekedet az iskolakezdésre!
Miért van rá szükség?
Mert a túlméretezett óvodai csoportokkal szemben a kis létszám (12 fő) lehetővé teszi, hogy minden gyermeknek kellő figyelmet, időt szenteljünk, alaposan feltérképezzük őket.
Így egykettőre felfigyelünk a kiugró tehetségekre, az esetleges részhiányosságokra, lemaradásokra, zavarokra. Utóbbiakat egyénre szabottan szintre hozzuk, fejlesztjük, előbbieket tovább bontakoztatjuk, támogatjuk. A gyerekek énképét erősítjük, alkalmazkodási, beilleszkedési zavaraikat oldjuk, hogy magabiztosan indulhassanak majd iskolába. Célunk, hogy lehetőleg minden zavaró tényezőt eltakarítsunk az iskolai tanuláshoz szükséges képességeik útjából.
Mi a módszer?
Fokozatosan növelt időtartamú, koncentrált tevékenységeken keresztül („foglalkozások”) növeljük a gyerekek monotónia tűrését, szabálytudatát és –követését.
Minden érzékszervüket megmozgató (látás, hallás, tapintás, ízlelés, szaglás) tapasztalatok gyűjtésével tanítjuk, gazdagítjuk őket.
Az anyanyelvi nevelésre, és a mozgásra fokozott figyelmet fordítunk: Mesezene Módszer, Alapozó Torna, Így tedd rá!, Sakkpalota Program (Polgár Judit), Mozgáskotta alkalmazásával.
Pozitív megerősítésekkel támogatjuk erősségeiket, miközben észrevétlenül felzárkóztatjuk a gyengébb részképességeiket. Nagyfokú önállóságot biztosítunk számukra.
Miként fedezzük fel közösen a környező világot?
Sok-sok kirándulást teszünk a közeli és tágabb környékünkön, állatkerti, vadasparki sétákkal fürkésszük a természetet. Megszervezzük és bérletet váltunk a Budaörsi Latinovits Színház gyermekelőadásaira. Helyi és budapesti múzeumokba látogatunk. Beiratkozunk a városi könyvtárba.
Lehetőség szerint bekukkantunk egy közeli iskola életébe.
Kik végzik az iskola előkészítést?
Elsősorban a Vitamini Óvoda tapasztalt, képzett és lelkes pedagógusai.
Munkájukba szükség esetén bekapcsolódnak külsős munkatársak (logopédus, rekreációs szakember) is.
Hol működünk?
A Vitamini Óvoda nagy belső kertes, családi házának felső szintjén, a kisebb korosztálytól alapvetően térben elkülönítve, eltérő napirendet követve éli mindennapjait a Vitamaxi. Bizonyos pedagógiai helyzetek, programok során azonban összetalálkozik a három csoport, pl. meseszínház, bábozás a kicsik számára, közös ünnepek.
Hogy telik egy napunk a Vitamaxiban?
Reggel 8:00-kor nyitjuk kapuinkat. A korábban érkezőket a vitaminisek látják vendégül.
8:30-kor ülünk le közösen reggelizni, ami egyben az első beszélgetőkörünk is. Előtte minden gyermek a saját módján veszi fel az „üzemi hőmérsékletet”: mesekönyvet nézeget, játszik, beszélget, rajzol, kuckózik…stb.
9:00-kor kezdődik az első irányított fejlesztő tevékenység a hetirendnek megfelelő műveltségterületeken, majd tízóraira szigorúan csak gyümölcsöt és vizet fogyasztunk. A szabadjáték fejlesztő hatásait kihasználjuk a csoportszobában és az udvaron egyaránt és csak 13:00-kor ülünk le ebédelni.
Az ebédet követő egy órás csendespihenőben folytatásos meseregényeket hallgatunk. Aludni nem kötelező, de a mese közben elszunnyadó társak álmát tiszteletben tartjuk és őrizzük.
14:30-tól rövid, csoportos és egyéni kötött tevékenységek zajlanak. A 15:30-kor kezdődő uzsonnáig még szabadjátékra is jut időnk.
16:00-tól kapuzárásig tartó játéktevékenységekről és a helyszínről (udvar/csoportszoba) gyermeki szavazással döntünk.
17:00-kor zárnak a Vitamini Óvoda kapui, rendkívüli esetben ügyeletet tartunk, külön díjazás ellenében.
Közösségi média!